INFO

"Festival Palasovna aneb Šumavský Woodstock vznikl v roce 2000 z iniciativy okruhu muzikantů a přátel trávících své volné chvíle v šumavských hvozdech na samotě Palasovna. Po vzoru francouzského Vítání léta byl stanoven první letní den jako vhodná doba pro setkání dobrovolně doprovázené muzikou, divadlem a dalšími aktivitami, pro jejichž uskutečnění je genius loci bývalé hájenky a jejího okolí víc než nakloněno."


Jo... tak tolik by asi mohla pravit oficiální preambule zvacího dopisu pro novináře, mecenáše, celebrity, politiky a podobný poťouchlíky, pokud by ovšem něco takovýho, jako zvací dopis (reklama, poutač, dosaď dle potřeby), vůbec existovalo. Pravda je taková, že neexistuje nic. Alespoň jsem teda při psaní týhle části webu na nic podobnýho nenarazil, byť vím, že SE cosi na tenhle způsob kdysi skutečně tvořilo.

O co teda jde? Chceš-li prvopočátkem léta strávit pár dní na příjemným místě, několika lidma a produkcí zejména muzickou, sbal si svůj spací vak, stan, usárnu, nebo co že to vlastně k životu potřebuješ, a přijeď se podívat - oči a uši máš, tudíž uvidíš a uslyšíš sám. Pár fotek pro představu najdeš v sekci Fotogalerie, kapely buď znáš, nebo teprve poznáš. Na akci se nevybírá vstupný, ovšem za odměnu nečekej sprchy ani TOI-TOI - jsi v CHKO, pročež ti musí stačit studánka a suchej záchod. Chlast a žrádýlko jsou pochopitelně k dispozici, obsluha je příjemná, pokud ovšem nenasereš statkáře - páč se tu a tam sám objeví za barem, dá-li se ovšem bar skutečně nazvat barem. Obojí si taky samozřejmě můžeš přinést sám, ovšem pochybuju, že si dovezeš sud piva s pípou a chlaďákem. Máš-li v usárně půllitr, jsi vítěz a můžeš si připadat jako ve svojí oblíbený hospodě - s tím rozdílem,  že nebude zahulená a zaflusaná, neboť zahulit a zaflusat Šumavu je, zaplaťpámbu, pořád ještě problém.

Pamatuj, že účinkující za svoje výstupy nic nechtějí, takže nečekej, že se tu a tam někdo nevykalí tak, že nakonec nezahraje ani notu - to si ovšem pravděpodobně stejně nebudeš pamatovat, neb budeš ležet zlit či zblit někde na pasece a budou tě ohlodávat jeleni, lišky podšitý a strašlivý prasata divoký. V takovou chvíli buď rád, že tě jenom ohlodávají, mohly by ti provést něco podstatně nepříjemnějšího. Jelikož zvířata v našem okolí jsou k nám přátelská, anžto jsme přátelský i my k nim - když tuhle zásadu porušíš, poruší ji i oni - to je tzv. gentlemanská dohoda. Už jenom ovcí na to, aby tě zpacifikovali, je k dispozici dost - proto pamatuj i na svýho psa a měj ho pod kontrolou. Navíc - budeš-li vopruz, bude to pro tebe vopruz, budeš-li v pohodě užívat toho, co je příjemný, bude to pro tebe příjemný. Kromě toho na vopruzy máme vyčleněnýho z místních zdrojů chlapíčka, na kterýho je strach už jenom pohledět.

Organizace akce je taková, jaká se zrovna v aktuální rok udělá. Děláme to sami pro sebe, takže přispěješ-li k obecný pohodě, přispěješ i k pohodě svojí - to je jednoduchá rovnice, a to nejsem žádnej kybernet. Užívej příjemnýho prostředí, odskoč si na hajzl do lesa, třeba najdeš nůši hřibů, touhle dobou prokazatelně rostou hned za barákem. Nějakým zázrakem bejvá v drtivý většině případů i přijemný počasí a cesta k rybníku je nedlouhá. Je dost pravděpodobný, že se v lese neztratíš. Pokud jo, volej o pomoc, většinou se dovoláš ... pokud teda máš sebou mobilní telefon. Najdeš-li si aktivitu, která není napsaná na programu, nezoufej, nikdo tě prudit nebude. Ba právě naopak. Třeba získáš pochvalu před nastoupeným stádem. Z čeho ovšem bude stádo složený, je silně nejistý. Ale nezoufej - kupříkladu zrovna ovce je nejlepší posluchač.

Pokud jsi členem účinkujícího ansámblu, ber s rezervou sebe i ostatní. Hraješ přece pro radost, dneska to už má na svejch stránkách napsaný každej. Případný zmatky v organizaci toleruj, nejsme profi festival, navíc přispět k programu beze zmatků můžeš sám kupříkladu tím, že dodržíš svoje naplánovaný místo v programu a vožereš se pouze tak, že nespadneš do bicích ani do zvukovýho aparátu. Obojí totiž zřejmě někomu patří a asi by byl trochu smutnej. Ber v úvahu, že nejsi v Trutnově, tak se nedej znervóznit chybějícím kotlem pod podiem. Jednak je to technicky nerealizovatelný, neb z podia se kouká do svahu, a jednak se jakýkoliv množství lidí dá na přilehlejch pozemcích dost rozptýlit. Je nakonec jenom na tobě, jestli se ti podaří přitáhnout pozornost.

Na závěr několik čistě faktických poznámek. Na akci lze přijet už několik dní před jejím začátkem, většinou už tam několik prvních zoufalců bude. Program začíná v pátek večer, hlavní představení se konají v sobotu. Ubytování pod vlastními přístřešky, základní občerstvení zajištěno. Vstup je volný.

Takže asi tak, přátelé. Pokud vám tenhle canc připomíná desatero, máte možná pravdu, mě trochu taky. Ovšem je to tím, že mě zrovna nic lepšího nenapadlo a mám zrovna trochu úchylnou náladu. Takže napadne-li něco lepšího kohokoliv z vás, sem s tím. A totéž se týká všech těchto stránek.

s laskavým svolením Tomáše

Mul.